2 kwietnia 2023
1. SKARBONKI CARITAS
Dziś składamy Skarbonki Caritas, z jałmużną wielkopostną, do kosza przy ołtarzu Świętej Rodziny. Będzie taka możliwość do jutrzejszej mszy świętej wieczornej. Za wszelkie wsparcie składamy serdeczne Bóg zapłać.
2. DROGA KRZYŻOWA ULICAMI PARAFII
Dziś również po mszy św. wieczornej Droga krzyżowa po ulicach naszej parafii. Zapraszamy wszystkich Parafian oraz wspólnoty działające przy naszej parafii do udziału w tym nabożeństwie. Na to nabożeństwo przychodzimy z krzyżami. Będzie to wyraz naszej wiary, że w Krzyżu Chrystusa jest nasze odkupienie i zbawienie. W czasie tego nabożeństwa będzie nam towarzyszył w swoich relikwiach św. Jan Paweł II. Tym nabożeństwem włączymy się w ogólnopolską akcję – obrony dobrego imienia naszego rodaka.
3. WIELKI TYDZIEŃ
Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, bezpośredni okres przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W tym tygodniu są trzy najważniejsze dni w Liturgii Kościoła. To dni Triduum Paschalnego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W czasie tych dni wspomina się i uobecnia wielkie dzieło stworzenia, odkupienia i zbawienia człowieka w Osobie Jezusa Chrystusa.
4. WIELKI CZWARTEK
- Msza Krzyżma
W czwartek przed południem w Kościołach Katedralnych sprawowana jest wyjątkowa liturgia – Msza Krzyżma. Jednoczy ona biskupa diecezjalnego z jego pomocnikami – sufraganami, prezbiterami, diakonami i wszystkimi wiernymi. Zostają poświęcone oleje, które później rozdzielane do poszczególnych parafii służą udzielaniu sakramentów. Kapłani zaś odnawiają swoje przyrzeczenia, złożone podczas święceń i proszą lud o modlitwę w ich intencji.
- Liturgia Wieczerzy Pańskiej
Wieczorem w parafiach celebrowana jest Liturgia Wieczerzy Pańskiej. W czasie tej liturgii wspomina się ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Kościół ukazuje wszystkim ich rolę w życiu chrześcijańskim i podkreśla ich współzależność.
W naszej parafii Liturgia Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00
5. WIELKI PIĄTEK
Od najdawniejszych czasów Kościół w dwa dni (Wielki Piątek i Wielka Sobota) nie sprawuje Eucharystii. To, co jest źródłem i szczytem misji Kościoła zostaje zastąpione adoracją Jezusa i rozważaniem Jego męki. Ta odmienność przypomina nam, że Jezus nie tylko uzdrawiał chorych bądź wskrzeszał umarłych, ale że cierpiał i umarł za nas. Zwyczajowo tego dnia zbiera się ofiary na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
- nabożeństwo Ciemnej Jutrzni tego dnia, o godz. 8.00.
- Godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego, a zakończymy godziną miłosierdzia w 2 Niedzielę Wielkanocy.
- Liturgia Meki Pańskiej w naszej wspólnocie o godz. 18.00.
6. WIELKA SOBOTA
Wielka Sobota jest dniem, w którym wierni nawiedzają Grób Pański i czuwają na modlitwie, pamiętając, że Grób ten opromienia obecny pod osłoną chleba Uwielbiony i Zmartwychwstały Pan.
W ten dzień błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą do kościoła tzw. „święcone”. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń.
- nabożeństwo Ciemnej Jutrzni o godz. 8.00.
- Święcenie pokarmów w naszej świątyni od godz.: 9.00 do 15.00.
Za ofiary przy tej okazji składane, z góry dziękujemy.
W czasie poświęcenia pokarmów będzie można zaopatrzyć się w buteleczkę z wodą święconą, które przygotowali ministranci.
- Godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
7. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO, uroczystość
Główną celebracjąTriduum Paschalnego, jak i całego roku liturgicznego, jest wieczorna (lub nocna) Wigilia Paschalna; najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Ze swej istoty jest ona nocnym czuwaniem (vigilare – czuwać) na cześć Pana, nawiązującym do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej (Wj 11-15), szczególnie zaś dla chrześcijan; do nocy zmartwychwstania Chrystusa. Wszystko po to, aby uświadomić sobie, iż jest to największe wydarzenie nie tylko w czasie świąt paschalnych – ale w całej historii ludzkości. To wydarzenie na naszych oczach urzeczywistni się, odżyje – wydarzy się na nowo w tą niezwykłą noc, zwłaszcza poprzez dwa sakramenty: Chrzest oraz Eucharystię. Liturgia ta pełna jest symboli; żyje symbolami i dzięki nim przekazuje nam prawdę o Nowym Życiu. Wierni przynoszą na liturgię świece tak zaopatrzone, aby stearyną nie zabrudzić ławek i podłogi kościoła.
- Liturgia Wigilii Paschalnej w sobotę o godz. 19.00
- Rezurekcja z procesją w niedzielę rano o godz. 6.00.
Serdecznie prosimy, aby lektorzy i ministranci zatroszczyli się o oprawę liturgiczną obchodów Triduum Paschalnego i procesji rezurekcyjnej, a chór parafialny pod kierunkiem organisty przygotowanymi pieśniami uświetnił przebieg liturgii parafialnej tych uroczystych dni.
Parafian prosimy o pomoc w niesieniu baldachimu, feretronów, chorągwi i poduszek w czasie procesji rezurekcyjnej. Pamiętajmy o przygotowaniu dzieci do sypania kwiatów w czasie tej procesji.
Tego dnia Nie będzie mszy świętej o godz. 7.30., zaś kolejna msza święta o godz. 9.30., a pozostałe jak w każdą niedzielę.
W niedzielę o godz. 17.30 kolejny dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia.
Postarajmy się tegoroczny Wielki Tydzień przeżyć świadomie i aktywnie, uczestniczyć w liturgii parafialnej Triduum Paschalnym.
8. TRIDUUM PASCHALNE - ADORACJA
W Wielki Czwartek w ciągu dnia nie będzie adoracji. Natomiast ok. godz. 19.30 rozpocznie się nieustanna możliwość czuwania przed Jezusem Eucharystycznym, również w nocy, która potrwa do Wigilii Paschalnej. Zapisy na adorację w Triduum pod adresem e-mailowym adoracjawswlucji@gmail.com lub w zakrystii.
9. NOWENNA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
Koronka do Miłosierdzia Bożego w tygodniu Oktawy Wielkanocy przed mszą wieczorną o godz. 17.30.
10. PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
W kwietniu Pierwszy piątek miesiąca przypada w Wielki Piątek. Zachęcamy rodziców dzieci rocznicowych, aby zadbali o wcześniejszą spowiedź swoich dzieci i w ten sposób przygotowali je do przyjęcia Eucharystii w dniu Liturgii Męki Pańskiej.
11. SPOWIEDŹ
W czasie Wielkiego Tygodnia spowiedź w czasie mszy św. porannej i wieczornej od poniedziałku do środy. Nie odkładajmy pojednania z Bogiem, Kościołem i ludźmi na ostatnią chwilę. Możemy narazić się na kolejki czekających osób do spowiedzi. W piątek i w sobotę w czasie sprawowania liturgii nie będzie spowiedzi. Wszyscy księża będą brali udział w liturgii.
12. GAZETA DOBRE NOWINY
W obronie św. Jana Pawła II został wydany bezpłatny i nadzwyczajny numer gazety „dobre nowiny”. Zachęcamy, a by zabrać jeden z egzemplarzy do domu i zapoznać się z jego treścią.